Värna utbildning och kompetens erbjuder fortbildning
Första året med Grundutbildningen i socialterapi och läkepedagogik (Grund SOL) är igång! Nästa kursstart är i september 2025.
Utbildningen kommer att ha en fortsättning i form av Certifierad socialterapeut och läkepedagog Cert SOL – planerad start är HT 2026. Dessa utbildningar utgör LÄS utbildningen i ny tappning efter att Järna Akademi avslutat sitt initiativ.
Under uppbyggnad är också ett Antroposofiskt Fördjupningsår – en fristående påbyggnadsutbildning som startar 2026.
För medarbetare som är nya passar Baskurs funktionsnedsättningar bra som orienteringskurs i vårt yrkesfält, kommande kursstart HT 2025.
Kortare kurser – Antroposofisk inspirationsdag, Introduktion antroposofi och Tecken som kommunikation finns också i kursutbudet.
Utförligare information om varje kurs finns under fliken utbildningar.
Välkommen med din anmälan! För kurser under uppbyggnad tar vi emot intresseanmälningar.